Ryzyko podatkowe może wymagać szczególnego ujawnienia w sprawozdaniu finansowym
Skomplikowane przepisy podatkowe, dynamiczne zmiany w interpretowaniu ich przez organy podatkowe oraz sądy administracyjne powodują, że niejednokrotnie traktowanie podatkowe transakcji nie jest jasne, a to stanowi coraz poważniejsze wyzwanie dla firm.
Dlatego zarządy spółek w trakcie przygotowywania sprawozdań finansowych powinny przeanalizować czy zidentyfikowane ryzyko związane z ujęciem podatkowym transakcji nie powinno wymagać szczególnego ujawnienia w sprawozdaniu finansowym, a zatem również odpowiednio przygotować się do dyskusji na ten temat z audytorem.
Polskie prawo podatkowe od lat jest źródłem wielu wątpliwości interpretacyjnych, kontrowersji i sporów. Nowelizacje przepisów podatkowych są szybkie, nierzadko nieprzemyślane i bardzo niejasne. Na podatników nakładane są nowe, skomplikowane obowiązki, a do organów podatkowych trafia coraz więcej informacji i danych. Podatnicy muszą na bieżąco śledzić nie tylko zmiany w dziesiątkach regulacji podatkowych, ale również w podejściu do nich przez organy podatkowe oraz sądy administracyjne.
To wszystko sprawia, że wzrasta ryzyko sporu z organami podatkowymi co do kwalifikacji różnych zdarzeń gospodarczych i w konsekwencji powstania zaległości podatkowych oraz nałożenia na podatników dodatkowych sankcji. Tymczasem firmy – zwłaszcza spółki publiczne – i ich służby finansowo-księgowe nie zawsze mają świadomość nie tylko ciążących na nich ryzyk podatkowych, ale też konieczności uwzględniania ich przy sporządzaniu sprawozdań finansowych.
Ryzyko podatkowe – podstawowe zasady oraz...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta